وبلاگی براي معرفي و نقد فيلم‌، سريال و نمايش

Biutiful

نام فیلم: زیبا /Biutiful/2010

کارگردان: الخاندرو گونزالز ایناریتو

بازیگران: خاویر باردم، ماریسل آلوارز

«زیبا»*، فیلمی دیگر از کارگردان فیلم‌های «عشق سگی»، «۲۱ گرم» و «بابل» است. ایناریتو با همین سه‌فیلم به شهرت و اعتبار جهانی رسیده است و با «زیبا» دوباره به جشنواره کن راه یافت.

فیلم درباره‌ی مرد کلاهبرداری به‌نام «اوکسبال» است که در بارسلون با دو فرزندش زندگی می‌کند و از همسر دائم‌الخمرش جدا شده است. او که بیشتر با مهاجرین غیرقانونی چینی و سنگالی و قاچاقچیان مواد مخدر سر و کار دارد، گاهی هم برای احضار روح مرده‌ها از خانواده‌ی آنها پول می‌گیرد. اوکسبال مردی تنهاست که با مهاجرین خوب رفتار می‌کند و پدر خوبی برای فرزندانش است.

فیلم مثل همه کارهای ایناریتو فضای غم‌انگیز و دلسردکننده‌ای دارد اما این فضا سیاه مطلق نیست وگاهی  نور امیدی مثل زن سنگالی و یا حتی مرگ در آن دیده می‌شود.

بازی خاویر باردم، بدون شک به جذابیت فیلم کمک کرده و اوست که به اوکسبال هویت بخشیده است. قصه‌ی فیلم برعکس فیلم‌های قبلی ایناریتو خطی پیش‌ می‌رود و همین ریتم کمی تماشاگر را خسته می‌کند، اما سرآشپز فکر می‌کند که دیدنش ارزش دارد.

*دلیل دیکته‌ی نادرست کلمه beautiful را با دیدن فیلم در می‌یابید.

آلخاندرو گنزالس ایناریتو

نقد و بررسی فیلم (دنیای تصویر)

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>