وبلاگی براي معرفي و نقد فيلم‌، سريال و نمايش

درس

نام نمایش: درس / La Leçon

نویسنده: اوژن یونسکو

کارگردان: داریوش مهرجویی

بازیگران: امیر جعفری، طناز طباطبایی، نادر سلیمانی

نمایش «درس» دومین اثر از نمایشنامه‌نویس فرانسوی- رومانیایی، «اوژن یونسکو» است. نمایش، داستان یک پروفسور میانه‌سال را بیان می‌کند که شاگرد جدیدی برایش می‌آید و در طول نمایش تدریس به او ادامه پیدا می‌کند تا جایی که شاگرد دیگر درس را نمی‌فهمد و فاجعه رخ می‌دهد.

نمایش درس، سه شخصیت دارد که پروفسور شخصیت اصلی آن و نماد نسل حاکم یا شاید هم نخبه جامعه است و شاگرد نماد نسل جوانی‌ست که نمی‌اندیشد و برای رسیدن به هدف به حفظ کردن و نه، فهمیدن روی می‌آورد و این دو که حرف یکدیگر را نمی‌فهمند، مستخدم که همیشه نگران سلامتی پروفسور است.

درس درباره‌ی بی‌معنی بودن معناست یا به روایت کارگردان: “آنجا که معنا پادرهوا و چندپهلو و طنزآمیز و گزنده می‌شود.” چه قدر را دقیقا می‌فهمیم و چه‌قدر را تنها جذب می‌کنیم. شاگرد از درس‌هایش هیچ‌چیز نمی‌فهمید اما همه‌را کامل تکرار می‌کرد و درواقع این تماشاگر است که از درس، درس می‌گیرد نه شاگرد.

بازی «امیر جعفری» بسیار درخشان بود و دو بازی دیگر هم به عنوان نقش‌های مکمل خوب بودند. با این‌حال سرآشپز از شیوه‌ی بومی‌سازی نمایش راضی نبود و ترجیح می‌داد کارگردان، نمایش را در حد تکیه‌کلام‌ها و لحن صحبت‌های سخیف برخی تنزل ندهد. بی‌شک سطح انتظار مخاطب نمایشی از یونسکو به کارگردانی داریوش مهرجویی بالاتر است.

غلبه کلام

جنایت زبان

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>