وبلاگی براي معرفي و نقد فيلم‌، سريال و نمايش

خانمچه و مهتابی

نام نمایش: خانمچه و مهتابی

نویسنده: اکبر رادی

کارگردان: هادی مرزبان

بازیگران: گلاب آدینه، ایرج راد، فرزانه کابلی، سیما تیرانداز، صبا کمالی، سیروس همتی، یارتا یاران

هادی مرزبان یک‌بار دیگر نمایشی از زنده‌یاد اکبر رادی را روی صحنه برد. «خانمچه و مهتابی» آخرین اثر بلند این نمایشنامه‌نویس است که این‌بار زن را محور نمایش خود قرار داده. نمایش در مورد زنی است به نام «خانجون» که در خانه سالمندان زندگی می‌کند و گذشته‌اش و زندگی و دردهای مشترکش با چند زن دیگر در سه دوره زمانی به تصویر کشیده می‌شود. این نمایش کمی متفاوت‌تر از سایر آثار رئالیستی رادی است و با تکیه بر نشانه‌ها و اسطوره‌ها پیش می‌رود. نشانه‌هایی مثل «مار» که در اسطوره‌ها هم نماد زندگی است هم نماد مرگ و یا «سعادت آباد» که کنایه‌ای دوپهلو را در نام خود در هر سه داستان دارد. اما بخشی از این نشانه‌ها به سختی برای تماشاگر قابل درک است. مثل کابوس‌هایی که زن در طول نمایش می‌بیند که شاید در متن پرداخت بهتری داشته باشد. با این حال ریتم کند این کابوس‌ها و طولانی شدن زمان اجرا کمی آن‌را خسته‌کننده می‌کند.

اما اجرای نمایش در برج آزادی، نوآوری جالبی بود که استقبال تماشاگران هم آن را موفق نشان می‌دهد. سرآشپز پس از پایان نمایش از این که زیر این پرج سپید ایستاد و به ماه نگاه کرد حس خوبی داشت.

این نمایش بوی کاهگل می‌دهد

زن، زایندگی، زندگی

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>