وبلاگی براي معرفي و نقد فيلم‌، سريال و نمايش

Eat,Pray,Love

نام فیلم: بخور، نیایش کن، عشق بورز/Eat,Pray,Love/ 2010

کارگردان: رایان مورفی
بازیگران: جولیا رابرتز، خاویر باردم، وایولا دیویس

فیلم بر اساس کتابی با همین نام از «الیزابت گیلبرت» که بر مبنای خاطرات شخصی خود در سال ۲۰۰۶ نوشته ساخته شده است. کتاب داستان زندگی زنی است که در ۳۲ سالگی پس از جدایی از همسرش، به سفری برای خود شناسی می‌رود. او چهار ماه اول سفرش را در ایتالیا می‌گذارند و از زندگی لذت می‌برد (خوردن)، سپس به هند می‌رود و سفر معنوی خود را در معبدی (آشرام) با دعا و مدیتیشن ادامه می‌دهد (نیایش)، او چهارماه آخر را به بالی اندونزی می‌رود تا نزد درمانگری بین این دو تعادل برقرار کند و سرانجام به عشق می‌رسد. (عشق)

الیزابت گیلبرت کتابش را بر مبنای تعداد ۱۰۸ دانه تسبیحی که بودایی‌ها و هندوها به گردن می‌آویزند تقسیم‌بندی کرده به این شکل که کتاب در سه بخش که هر بخش ۳۶ داستان را بازگو می‌کند، نوشته شده.

فیلم حدود دو ساعت و نیم  و با بازی جولیا رابرتز در نقش «لیز»  این سفر را به تصویر می‌کشد. سفر به ایتالیا یکی از جذاب‌ترین و ملموس‌ترین بخش‌های فیلم است. اما بخش معنوی یعنی سفر به هند خیلی خوب از کار درنیامده. سفر به بالی هم کمی شبیه تبلیغ‌های توریستی برای این جزیره است. با این‌حال تماشای فیلم جذابیت دارد و تماشاگر را به رؤیایی شیرین فرو می‌برد و که حتی آن‌را دست‌یافتنی می‌یابد.

سرآشپز با این‌که کتاب به فارسی هم ترجمه شده اما آن را نخوانده ولی فکر می‌کند خواندن آن (اگر بشود به زبان اصلیش) شیرین‌تر از فیلم هم خواهد بود.

حکایت سرگشتگی در هالیوود

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>