وبلاگی براي معرفي و نقد فيلم‌، سريال و نمايش

نوشتن در تاریکی

نام نمایش: نوشتن در تاریکی

نویسنده و کارگردان: محمد یعقوبی

بازیگران: مهدی پاکدل، آیدا کیخایی، علی سرابی، مسعودمیرطاهری، معصومه رحمانی، مژگان خالقی، محمد عسگری، اشکان خلیل‌نژاد

«نوشتن در تاریکی»، حال و هوای قبل و بعد از انتخابات سال ۸۸ را با روایت بخشی از زندگی ۶ روزنامه‌نگار و دو بازجو بیان می‌کند. جسارت یعقوبی در بیان این موضوع و به صحنه آوردن آن بدون شک تحسین‌برانگیز است. هرچند که در ازای سه‌ماه و نیم تمرین، کمتر از یک‌ماه اجازه‌ی نمایش داشته باشد. شخصیت‌پردازی قوی یکی از هنرهای یعقوبی در نمایش‌هایش است. در این نمایش هم شخصیت «محمد» (بازجو) البته پس از ممیزی‌های بسیار همچنان ملموس است، حتی روان‌تر از شخصیت «نیما» روزنامه‌نگار جوان. نویسنده برای سانسور نام‌ها و کلمه‌هایی که نباید گفته شوند از شیوه‌ای جالب استفاده کرده که قبلا در نمایش خشکسالی و دروغ (۱۳۸۸) به‌کار گرفته بود.

بازی علی سرابی و مهدی پاکدل از نقاط قوت این نمایش است و برعکس دو نمایش دیگر کارگردان آیدا کیخایی نقش کلیدی نداشت. پایان نمایش و در واقع نقطه‌ی اوج نمایش بسیار خوب از کار درآمده و بخشی از کاستی‌های آن‌را (به خصوص بخش خارج از کشور که قشر روشن‌فکر جامعه را در سطحی پایین‌ به تصویر کشیده) می‌پوشاند.

«نوشتن در تاریکی» مروری است بر روزهای آن‌ها که سال ۸۸ را با امیدواری و ناامیدی گذراندند. هرکدام از ما می‌توانستیم یک «نیما آرامی» باشیم. اجرایی که سرآشپز از نمایش دید به جعفر پناهی که در سالن حضور داشت تقدیم شد.

سفید نگاری (حسین سناپور)

گفتمان سازی در روایت

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>