وبلاگی براي معرفي و نقد فيلم‌، سريال و نمايش

Copie Conforme

نام فیلم: رونوشت برابر اصل /Copie Conforme/ 2010

کارگردان: عباس کیارستمی
بازیگران: ژولیت بینوش، ویلیام شیمل

«محتوا و درون‌مایه فیلم، تلقی و برداشت تلخ، بی‌مدارا و محتوم هرگونه رابطه انسانی، عاشقانه و عاطفی دو موجود انسانی است. این دو، در سفری از آغاز شبیه یک آشنایی، تا انتهای رابطه دو موجود انسانی را می‌روند اما در طی سفر، همه مسیری را که این رابطه تا انتهای محتومش ممکن است برود می‌پیمایند و در انتها، نمی‌دانیم که آنها در آغاز یک رابطه تازه‌اند – که ما نتیجه بی‌فرجامش را در طی سفری دیده‌ایم – یا در پی کند و کاو آنچه رابطه‌ای پیشین را به فرجامی چنین تلخ و محتوم رسانده است.

آنها یک بازی آیینی را دوباره بازی می‌کنند، بی کم و کاست و شبیه آنچه که ممکن است یک رابطه عاطفی را به چنین سرانجامی رسانده باشد. اما از سوی دیگر، گویی آنها همه خطرات چنین رابطه‌ای را باز می‌آفرینند تا به سرانجامی که ممکن است برسد، یا احتمالا، نرسد.»

امید روحانی، دوماه‌نامه نافه، شماره ۱

اما سرآشپز فکر می‌کند فیلم خیلی معمولی‌تر از اینهاست و شایسته این‌همه تمجید و نقد و نوشته نیست.  تنها موضوعی که قابل ستایش است فیلمی از یک کارگردان ایرانی با بازی یکی از بهترین بازیگران سینمای فرانسه است که به جشنواره کن راه‌یافته. چیزی که بیشتر از همه سرآشپز را ناراضی کرد، تفکر ایرانی در قالب مرد اروپایی، زن اروپایی و حتی کودک اروپایی بود که باورپذیر نبود.

کارگردان در جایی گفته قصه‌ی فیلم‌هایش همیشه تر و تازه است. با این‌حال به نظر می‌رسد این‌بار فیلمش رونوشتی نه چندان خوب از فیلم‌هایی مثل «پیش از طلوع و پیش از غروب» باشد.

یک راه حل برای چند مسئله

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>