وبلاگی براي معرفي و نقد فيلم‌، سريال و نمايش

همه فرزندان خانم آغا

نام نمایش: همه فرزندان خانم آغا

نویسنده و کارگردان: حسین کیانی

بازیگران: رؤیا تیموریان، شهرام حقیقت‌دوست، رؤیا میرعلمی، حمیدرضا آذرنگ، امیررضا دلاوری، آذر خوارزمی و محمود جعفری

«همه فرزندان خانم‌آغا» نمایشی کمدی _ تراژدی است که به گفته‌ی کارگردان با نگاهی به دو اثر با اهمیت آنتوان چخوف (باغ آلبالو و مرغ دریایی) نوشته شده است. «خانم‌آغا» نامی ترکی است که برای زنان سید به کار گرفته می‌شود و داستان نمایش حول زندگی در خانه خانم‌آغا در یکی از شهرستان‌های ایران رخ می‌دهد. خانه‌ای قدیمی که حوضی در وسط حیاط آن قرار دارد و کارگاهی به‌نام «کارگاه بکا» در آن است که سال‌ها در آن ابزار شبیه‌خوانی ساخته می‌شده است. در این خانه خانم‌آغا همراه دو پسر و یک دخترش زندگی می‌کنند. او که نمادی از تفکر سنتی _ مذهبی است با فرزندانش که نوع دیگری به زندگی نگاه می‌کنند در تقابل است.

اولین لایه‌ی این نمایش همین تقابل سنت با زندگی مدرن است و مشکلاتی که فرزندان خانواده‌های مذهبی دارند. از یک طرف علاقه‌ی به پدر و مادر باعث می‌شود که همواره به خواست آنها احترام بگذارند، از طرفی جامعه‌ی مدرن است که آنها را به‌سوی خود می‌خواند.

دومین لایه نمایش تطابق وجه استعاری نمایش با شرایط سیاسی حاکم بر ایران است. خانه‌های همسایه درحال بازسازی است، اما خانم‌آغا مقاومت می‌کند و معتقد است که آن ملک نظرکرده است، او که همه دارایی خود را در سفر به عتبات خرج بازسازی و سر و سامان‌دادن آنجا می‌کند برای حل مشکل مالی خود سفره می‌اندازد و سرآخر دچار خودبزرگ‌بینی و جنون می‌شود. همه این استعاره‌ها یادآور همین‌روزهای ماست.

پایان نمایش هم مانند نمایش دیگر کارگردان (اهل قبور) به پوچی و هیچ می‌رسد: مرگ، مهاجرت و خودکشی.

بازی‌‌ها، به‌خصوص بازی همیشه قوی رؤیا تیموریان، بازی تأثیرگذار شهرام حقیقت‌دوست ، بازی متفاوت امیررضا دلاوری و بازی درخشان حمیدرضا آذرنگ بدون شک نقطه قوت این نمایش دو ساعته است. سرآشپز از دیدن بازی‌های قوی نسل جدید تئاتر ایران حس خوبی دارد؛ با این‌حال در بین چند نمایشی که این اواخر دیده همچنان بازی فوق‌العاده «صابر ابر» در نمایش «کالیگولا» را می‌ستاید.

نگاهی به نمایش ”همه فرزندان خانم آغا

تراژدی کمدی تاریخی خانم آغا

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>