وبلاگی براي معرفي و نقد فيلم‌، سريال و نمايش

سرآشپز و اسکار بهترین فیلم خارجی

نام فیلم: راز چشمان آنها/ El secreto de sus ojos/2009

کارگردان: ژان خوزه کامپنلا

بازیگران: ریکاردو دارین، سولداد ویلامی، خاویر گودینو، پابلو راگو

داستان فیلم در سال ۱۹۹۹ آغاز می‌شود و برگشت به گذشته یعنی به سال ۱۹۷۴ دارد. یک بازرس دادگاه در آرژانتین (بنجامین)، با قاضی جدیدی به‌نام ایرنه که زنی زیبا و باهوش است روبرو می‌شود و باید با او کار کند. بنجامین به ایرنه علاقه پیدا می‌کند اما هیچ‌وقت علاقه‌اش را به او ابراز نمی‌کند. او که در گیر پرونده‌ی یک قتل و تجاوز به زن جوانی است با کمک دستیارش و ایرنه متهم را پیدا می‌کنند. اما قاتل بعد از مدتی از زندان خارج می‌شود و برای پلیس کار می‌کند و بنجامین ناچار می‌شود بدون‌اینکه از عشقش به ایرنه چیزی بگوید از آن شهر برود. بعد از  ۲۵ سال، او بازمی‌گردد تا از این پرونده داستانی بنویسد و دوباره با ایرنه روبرو می‌شود و  …

فیلم راز چشمان آنها محصول مشترک آرژانتین و اسپانیاست که از روی رمانی نوشته ادواردو ساخری ساخته شده است. سرآشپز دیدن فیلم را شدیدا توصیه می‌کند.

نام فیلم: یک پیامبر/Un prophète/2009

کارگردان: ژاک اودیار

بازیگران: طاهر رحیم

فیلم «یک پیامبر» داستان بزرگ شدن جوان عرب نوزده ساله‌ای است به‌نام مالک که باید شش سال را در یکی از زندان‌های فرانسه سرکند. او که از همان ابتدا برای زنده ماندن مجبور می‌شود با تبهکاران و مافیایی که در زندان همه چیز به آنها وابسته است همکاری کند، پس از شش سال راه زندگیش تغییر می‌کند و خود را از دل خشونت و قتل نجات می‌دهد. هدف کارگردان شاید نشان‌دادن شرایط ناگوار زندان نباشد، اما بیننده هنگام تماشای فیلم – که خیلی هم طولانی است – به خودش یادآوری می‌کند که تازه اینجا فرانسه است. یک پیامبر به تنش میان مسلمانان در فرانسه (یا به‌طور کلی اعراب) با فرانسوی‌ها، ایتالیایی‌ها و… می‌پردازد.

فیلم یک پیامبر برنده جایزه هیأت داوران جشنواره کن ۲۰۰۹ را از آن خود کرد و در اسکار ۲۰۱۰ نامزد دریافت جایزه بهترین فیلم خارجی بود.

سرآشپز از میان این دوفیلم و فیلم‌های آغوش‌های شکسته و روبان سفید، فیلم پیامبر و روبان سفید را بهتر ارزیابی می‌کند.

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>