وبلاگی براي معرفي و نقد فيلم‌، سريال و نمايش

مرد بالشی

نام نمایش: مرد بالشی

نویسنده: مارتین مک دونا

کارگردان: محمد یعقوبی و  آیدا کیخایی

بازیگران: پیام دهکردی, احمد مهران فر, علی سرابی, نوید محمدزاده

“یکی بود یکی نبود. یه مردی بود که حدود ۳۷۰ سانت قدش بود. اون مرد از بالش‌های صورتی پف‌دار ساخته شده بود: بازوهاش بالشی بود, پاهاش بالشی بود, انگشتش بالشی بود. خلاصه همه چی‌ش بالشی بود. حتا کله‌ش هم بالشی بود, یه بالش گرد بزرگ…. مرد بالشی مجبور بود به خاظر شغلش نرم و امن به نظر بیاد, چون شغلش خیلی ….”

مرد بالشی نمایش متفاوتی از سایر آثاری است که یعقوبی کارگردانی کرده است. به گفته کارگردان با توجه به شرایطی که برای اجرای نوشته‌های خودش به وجود آمده او به سمت اجرای متن‌های دیگر رفته و  مرد بالشی به راستی متنی قوی و متفاوت دارد. یعقوبی برعکس برهان, این نمایش را ایرانیزه نکرده و فقط زمان آن را کوتاه‌تر کرده, نمایشی که متنش به زمان و مکان خاصی تعلق ندارد.

مرد بالشی, داستان نویسنده‌ای به نام کاتوریان است که با برادر عقب مانده خود مایکل زندگی می‌کند و داستان کودک می‌نویسد, هرچند که شغلش سلاخی حیوانات است. در شهر سه قتل اتفاق افتاده و کاتوریان را به جرم نوشتن داستان‌هایی که مشوق قتل کودکان است دستگیر می‌کنند و بازجویی از او و شنیدن داستان‌هایش و به قول خودش پیچش‌های داستانی, لایه لایه پرده از شخصیت‌های داستان برمی‌دارد. روشنفکری که در جامعه‌ای خشونت محور زندگی می‌کند, داستان‌هایش حجم سنگینی از خشونت را دارند و سرنوشت خود و برادرش هم در آخر به همین خشونت گره می‌خورد.

داستان مرد بالشی, تماشاگر را به فکر فرو می‌برد که اگر قرار است هرچه بزرگتر شویم رنج بیشتری نصیبمان شود, خوب است که مرد بالشی‌ای وجود داشته باشد که در کودکی آن چه را در آینده وحشتناک در انتظارمان است نشانمان دهد و ما را از ادامه زندگی منصرف نماید. مرد بالشی فقط برای این که خودکشی یک کودک بیش از حد غم انگیز است کمک می‌کند که کودکان در یک حادثه از دنیا بروند.

متن روانشناختی قوی نمایش بی تردید نقطه قوت نمایش بود. استفاده از ویدئو آرت و بازی پیام دهکردی و علی سرابی هم از نقاط خوب نمایش بود؛ هرچند بازی احمد مهرانفر و تپق‌هایش کمی اجرای نمایش را ضعیف کرده بود.

نگاهی به نمایش ”مرد بالشی”

One thought on “مرد بالشی

  1. سلام خیلی زیباست منو یاد وقتی میندازه که تئاتر بازی میکردم خیلی فضای صمصمی بود …. دیگه تموم شد .
    برا سرگرمی خودم سایتی دارم حتما بهم سر بزن.

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>