وبلاگی براي معرفي و نقد فيلم‌، سريال و نمايش

Djeca

نام فیلم: بچه‌های سارایوو/ Djeca /2012

کارگردان: آیدا بگیچ

بازیگران: ماریا پیکیچ, ایسمیر گاگولا

آیدا بگیچ کارگردان بوسنیایی با فیلم بچه‌های سارایوو به زندگی مردم سارایووی پس از جنگ می‌پردازد.

“رحیما” و برادر کوچکترش “ندیم” در جنگ بوسنی یتیم شده‌اند و حالا خواهر جوان سرپرست برادرش شده است. رحیما که تسکین و آرامش خود را در اسلام پیدا کرده, حجاب بر سر می‌کند در حالی که ندیم در راهی متفاوت قدم گذاشته است. رحیما در رستورانی به عنوان آشپز کار می‌کند و به دلیل انتخاب حجاب در خانه و محل کارش متفاوت به نظر می‌رسد و همین تفاوت باعث شده که قربانی تبعیض شود.

ندیم در مدرسه با پسر یکی از وزیران دعوا می کند و آیفون او را می‌شکند و این نقطه آغازی برای مشکلات جدید رحیما می‌شود و زندگی دوگانه برادرش برایش آشکار می‌شود. دوربین روی رحیما زوم است و برادرش بیشتر در پس زمینه است.

آیدا بگیچ زندگی این دو را که بدون پدر و مادر بزرگ شده‌اند به نمایش می‌کشد؛ در کشوری با اختلاف طبقاتی آشکار که در فیلم از آپارتمان فقیرانه و اجاره‌ای رحیما تا خانه اشرافی وزیر زندگی می‌بینیم.

ندیم از مدرسه غیبت می‌کند و خطر جنایتکار شدن تهدیدش می‌کند و رحیما را برای داشتن حجاب مقصر می‌داند. با این حال و علی رغم تفاوت‌های رحیما و ندیم, اما آنها هنوز فقط یکدیگر را دارند و از جنگی نجات یافته‌اند که جهان نیز دیگر آن را فراموش کرده است.

از فیلم در جشنواره شصت و پنجم کن در بخش “نوعی نگاه” تقدیر شد و به عنوان نماینده بوسنی در اسکار سال ۲۰۱۳ شرکت کرد.

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>