وبلاگی براي معرفي و نقد فيلم‌، سريال و نمايش

Des vents contraires

نام فیلم: بادهای مخالف / Des vents contraires /2011

کارگردان: جلیل لسپر

بازیگران: بنوا مگیمل, اودری توتو, ایزابل کقه

پل نویسنده موفقی است که یک روز همسرش سارا بعد از یک مشاجره ساده خانه را ترک و دیگر هیچ وقت به آنجاو حتی به بیمارستانی که در آن کار می‌کرد باز نمی‌گردد و او به همراه دو کودکش از نبود مادرشان شوکه هستند تنها می‌مانند. پل بعد از مدت‌ها انتظار تصمیم می‌گیرد تا از پاریس به شهر دوران کودکیش نقل مکان کند و در خانه پدریش ساکن شود. شهری که برادر بزرگترش هم در آنجاست و به او کمک می‌کند تا برای گذران زندگیش تعلیم رانندگی بدهد. ارتباط با دیگران باعث می‌شود که کم‌کم بتواند تکه‌های زندگیش را جمع کند و زندگی کردن و نوشتن را از سر گیرد.

فیلم مردمحور است و تمرکز روی زاویه‌ای جدید از یک پدر تنها و مردهایی که شکست خورده اند و در تلاشند که با از دست دادن زنانشان کنار بیایند.

در نگاه اول “بادهای مخالف” یک تراژدی احساسی برگرفته از رمانی نوشته الیویر آدام است. اما گرچه عشق و مصیبت و مواجهه پل به عنوان تک والد با زندگی جدید را روایت می‌کند اما این حضور دیگران و روابط او با این دیگران در راه جدیدش است که او را دوباره به زندگی باز می‌گرداند و این در حالی‌ست که یاد همسرش همه جا با اوست و بهترین تعبیر همان است که محسن آزرم نوشته: “حضور از خلال غیاب.

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>