وبلاگی براي معرفي و نقد فيلم‌، سريال و نمايش

once

معرفی فیلم
نام فیلم: یک‌بار / Once / 2006
کارگردان: جان کارنی
بازیگران: گلن هنسارد، هیو والش

جادوی جاروبرقی و گیتار

فیلم once نمونه‌ای است برای اثبات این‌که سینما زنده‌ است و هنوز می‌تواند معجزه کند. این فیلم را تماشا کنید تا به چشم خودتان ببینید که چه‌طور می‌شود با دو تا آدم معمولی، یک گیتار زهوار در رفته و درب و داغان، یک جاروبرقی، یک پیانوی قرضی و چند تصویر ظاهرا ساده از حضور همین آدم‌ها در خیابان‌های واقعی یک شهر (دوبلین) فیلم ساخت و تماشاگر را به شدت تحت تأثیر قرار داد.
کاری که این آقای جان کارنی (نویسنده و کارگردان) در فیلمش انجام داده بیشتر شبیه جادوگری است تا فیلمسازی. واقعا از هیچ، یک فیلم ساخته. به دو بازیگر بی‌نظیرش اعتماد کرده و با اتکا به حضور آن‌ها و ترانه‌هایی که می‌سازند و می‌خوانند، فیلمش را ذره ذره شکل داده. این فیلم درباره این دو نفر است و پیوندشان با موسیقی. آن‌ها فقط آهنگساز و خواننده نیستند؛ موسیقی را زندگی می‌کنند و باورپذیر درآمدن این جنس از زندگی‌ است که once را به تجربه‌ای کاملا منحصر به‌فرد تبدیل کرده است.
آدم‌های این داستان هم با نوازندگی در خیابان زندگی‌شان را می‌گذرانند و هم تجربه‌های ساده یا پیچیده زندگی‌شان را از طریق موسیقی بیان می‌کنند. فقیر و محتاجند، ترانه‌هایشان هم محزون و دلتنگ‌کننده است، اما همین که می‌توانند کار کنند و با ساز و آوازشان دمخور باشند، خوشحال و امیدوارند و زندگی را دوست دارند. در طول فیلم مرتب دلشوره داریم که اتفاقی بیفتد و حادثه‌ای، آرامش این آدم‌های ساده از آن‌ها بگیرد، اما حتی دزدی ابتدای فیلم هم یکی از معصومانه‌ترین دزدی‌هایی است که در سینما دیده‌ایم و به کسی ضرری نمی‌زند.
فیلم once علاوه بر این‌ها اصلا درباره موسیقی است از منظری که تا به‌حال ندیده‌ایم؛ این‌که چه‌طور یک قطعه یا یک تصنیف از درون تجربه‌های شخصی هنرمند زاده می‌شود، به‌تدریج شکل می‌گیرد و رنگ‌آمیزی می‌شود و سازبندی می‌شود و قوام می‌یابد و قابل عرضه می‌شود. فصل اولین هم‌نوازی دختر و پسر در فروشگاه ساز و آلات موسیقی، یکی از آن سکانس‌های کمیابی است که در نهایت سادگی، خلق موسیقی را با پرداختی زنده و درگیرکننده به ما نشان می‌دهد. تصنیف درخشانی که با حضور یک جاروبرقی خراب در پس‌زمینه متولد می‌شود.

حسین معززی نیا – هفته‌نامه شهروند امروز – ۶ مرداد ۱۳۸۷

برنده جایزه اسکار بهترین ترانه اوریجینال ۲۰۰۸

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>