وبلاگی براي معرفي و نقد فيلم‌، سريال و نمايش

پلکان

نام نمایش: پلکان

نویسنده: اکبر رادی

کارگردان: هادی مرزبان

بازیگران: دانیال حکیمی, ایرج راد, امیریل ارجمند, مژگان خالقی, صدرالدین حجازی, پرستو دامغانی و …

نمایش در پنج صحنه و از سال ۱۳۳۳ در پسیخان رشت شروع می‌شود و در سال ۱۳۵۷ در فرمانیه تهران به پایان می‌رسد و در این ۲۵ سال زندگی “بلبل” را حکایت می‌کند که چگونه پنج پله ترقی که روی هریک خون چکیده را بالا می‌رود. بلبل صحنه اول تمشک فروش دوره گردی است که با دزدیدن گاو آقاگل سرمایه اولیه برای رسیدن به رویایش را فراهم می‌کند, جگرکی می‌زند, ازدواجی مصلحتی می‌کند و دوچرخه سازیش را می‌گرداند, به ساختمان سازی در گلسار رشت روی می‌آورد و در میانسالی هنگامی که بسیار پولدار است در خانه‌ای در فرمانیه تهران است.

نمایش از بی عدالتی می‌گوید, از دزدی و دروغ و بی رحمی مردی که هدف دارد و می‌خواهد مسیر زندگی بهتری را طی کند. شعار نمی‌دهد اما یادمان می‌آورد که چه قدر بلبل همین دور و برمان می‌شناسیم, که گاهی به تحسین از پشتکارشان می‌گوییم, گاهی هم از رذالتشان. متن انگار اصلا تاریخ مصرف ندارد.

از دکور و نور و موسیقی و متن قوی که بگذریم, این دانیال حکیمی است که نمایش را یک تنه با اجرای فوق العاده و پر جنب و جوش و با صدای گیرایش دلنشین‌تر و قابل قبول‌تر کرده است.

سرآشپز هربار یک نمایش ایرانی تماشا می‌کند یادش می افتد که چه قدر این نمایش‌ها را دوست دارد. سپاس از هادی مرزبان وفادار به اکبر رادی.

ملودی شهر بارانی, از همین نویسنده و کارگردان

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>