وبلاگی براي معرفي و نقد فيلم‌، سريال و نمايش

Amour

نام فیلم: عشق / Amour /2012

کارگردان: میشائیل هانکه

بازیگران: ژان لویی ترینتینان, امانوئل ریوا, ایزابل هوپرت

Amour

“ژرژ” و “آن”, زن و شوهری بازنشسته که روزگاری استاد موسیقی بودند, دهه ۸۰ زندگی خود را در آپارتمانی در پاریس می‌گذرانند. سکته‌ای باعث می‌شود سمت راست بدن “آن” فلج شود و همسرش طبق قولی که به او داده مراقبتش را به عهده می‌گیرد و او را به بیمارستان نمی‌برد. زنی که دوستش داشته و دارد, جلوی چشمانش رفته رفته نابود می‌شود. هانکه نشان می‌دهد در چنین شرایطی چه قدر وجود حتی نزدیک‌ترین آدم‌ها مثل دخترشان می‌تواند بی فایده و آزاردهنده باشد.

“عشق” یکی از بهترین فیلم‌هایی است که مواجهه با سالخوردگی و مرگ را به تصویر می‌کشد. مواجهه‌ای که اگر برای ما آینده دوری باشد, برای پدر و مادرهایمان روزگار نه چندان دوری اتفاق می‌افتد. “عشق” فیلم سرگرم کننده‌ای نیست و شاید تماشاگر هیچ وقت نخواهد که دوباره آن را ببیند.

تلخی و اضطراب فیلم دوساعته هانکه, تازه ساعت ها بعد از تماشای آن در روح تماشاگر می‌نشیند و این پرسش را از خود می‌پرسد که در این مواجهه چه باید کرد؟ آیا عشق راه نجات خواهد بود؟

هانکه نخل طلای جشنواره کن ۲۰۱۲ را برای این فیلم از آن خود کرد.

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>