وبلاگی براي معرفي و نقد فيلم‌، سريال و نمايش

برهان

نام نمایش: برهان

کارگردان: محمد یعقوبی

بازیگران: آیدا کیخایی, علی سرابی, مهدی پاکدل, بهنوش طباطبایی

 

نمایش اقتباسی است از نمایشنامه‌ی “برهان” نوشته‌ی “دیوید اوبورن” نویسنده آمریکایی متولد سال ۱۹۷۰ در شیکاگو. داستان نمایش در حیاط خلوت خانه‌ای در شیکاگو روایت می‌شود و چهار شخصیت دارد که سه تای آنها ریاضیدان هستند: همایون شایگان (رابرت) و دو دخترش کتایون (کاترین) و هما و دانشجویش هارولد درویشیان. عشق, جنون و نبوغ سه عنصر اصلی این نمایش هستند که یعقوبی به خوبی و با بهره گرفتن از بازی خوب چهار بازیگر نمایش آن را نشان می‌دهد. نگاه واقع گرایانه او به مسئله بالارفتن سن (رد شدن از ۳۰ سالگی), جنون و اندوه آدمها و پیچیدگی‌های ذهنیشان به خوبی تماشاگر را در این نمایش ۱۰۵ دقیقه‌ای البته با ریتمی کمی کند غرق می‌کند.

مهدی پاکدل و بهنوش طباطبایی بازی نسبتا خوبی دارند. آیدا کیخایی با نوع بازی همیشگی‌ش, اما اصلا تکراری نیست. علی سرابی بازی درخشانی را علی رغم فاصله سنی خودش با نقشی که بازی می‌کند ایفا می‌کند و نوع گفتارش در کل نمایش ستودنی است. به گفته کارگردان, تکنیک گفتاری و رفتاری استاد سمندریان برای علی سرابی در نظر گرفته شده, اما کاراکتر ریاضی‌دان تقلیدی از شخصیت سمندریان نیست. اوج بازی خوب سرابی وقتی است که در سرمای زیر صفر به حیاط خلوت پناه برده و شور و هیجان نوشتن را به تماشاگر القا می‌کند, تا اینکه کتی نوشته‌هایش را بلند می‌خواند.

ایده‌ی برگهای پاییزی و تاب در یک حیاط خلوت و موسیقی آن هم از نقاط قوت این نمایش است.

One thought on “برهان

  1. Pingback: مرد بالشی | پیازداغ

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>