وبلاگی براي معرفي و نقد فيلم‌، سريال و نمايش

ملودی شهر بارانی

نگاهی به تئاتر «ملودی شهر بارانی» از دید یک تماشاگر معمولی

کارگردان: هادی مرزبان
نویسنده: اکبر رادی
بازیگران: اصغر همت، دانیال حکیمی، صبا کمالی، فرزانه کابلی، علی بی‌غم، نادیا فرجی و …

پاییز ۱۳۲۵، بیش از چهل روز از مرگ صادق خان آهنگ، بزرگ خانواده‌ی متمولی در رشت، می‌گذرد. پسر کوچک خانواده، مهیار آهنگ، که هفت‌سال پیش برای تحصیل حقوق به سوئیس رفته، بازگشته و …
متن قوی، طراحی صحنه و صدای مداوم باران که شهری بارانی را مجسم می‌کند و بازی درخشان دانیال حکیمی کافیست که تماشاگر را با خود ببرد به همان سال‌های گیلان.
شخصیت منفعل مهیار آهنگ به جذاب‌تر ‌شدن شخصیت منفور قصه، بهمن آهنگ، کمک زیادی کرده تا جایی که تماشاگر می‌خواهد برنده، بهمن باشد نه مهیار.
هرچند که پایان نمایش خیلی به‌دل نمی‌نشیند، اما باعث نشده که به کل اثر لطمه‌ بخورد.

درباره نمایش نوشته‌اند:
کسانی همیشه عاشق‌اند، کسانی همیشه معشوق
زیر خاکه دانه باران
شمال شصت درجه
نقد نمایش‌نامه ملودی بارانی نوشته اکبر رادی
پشت صحنه
این سال‌ها کمتر شده نمایشی ایرانی، هرچند مربوط به ایرانِ شصت‌سال پیش، به اجرا در آید، که حتی نسلی که متعلق به آن روزگاران نیست هم به‌راحتی لمسش کند، انگار خاطره‌ مشترکی را دوباره برایش اجرا می‌کنند. شکی‌ نیست که آثار بزرگان تئاتر جهان باید اجرا شود، اما نه به بهای کمرنگ‌ شدن نمایش‌هایی چون معرکه‌در‌معرکه، دندون‌طلا، چیزی شبیه زندگی و … که در ذهن تماشاگر غیر حرفه‌ای هم همیشه ماندگارند.

One thought on “ملودی شهر بارانی

  1. Pingback: پلکان اکبر رادی | پیازداغ

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>