وبلاگی براي معرفي و نقد فيلم‌، سريال و نمايش

Poulet aux prunes

نام فیلم: خورش آلو با مرغ /۲۰۱۱/ Poulet aux prunes

کارگردان:مرجان ساتراپی و ونسان پارونو

بازیگران: گلشیفته فراهانی, ماتیو آمالریک, ماریا دو مدایروش

کمدی – درام خورش آلو با مرغ براساس کتابی به همین نام نوشته مرجان ساتراپی داستان زندگی “ناصرعلی” را در دهه سی تا پنجاه شمسی در ایران حکایت می‌کند. ناصرعلی ویولونیستی است که زن و دو فرزند دارد ولی هنوز خاطره عشق دوران جوانیش, ایران, با اوست. پس از اینکه همسرش ویولونش را می‌شکند تصمیم می‌گیرد که بمیرد. این تصمیم وقتی شدت می‌گیرد که بعد از سال‌ها ایران را می‌بیند و او وانمود می‌کند که ناصرعلی را نمی‌شناسد.

ماجرای فیلم در ایران اتفاق می‌افتد, اما فضاسازی‌هاو تصویرها حسی از ایران را به تماشاگر منتقل نمی‌کند؛ به خصوص که بازیگران به فرانسه حرف می‌زنند و تلفظ نام های ایرانی مثل نام شهرها و آدم‌ها هم آشنا نیست. حتی انتخاب ساز ویولون که در کتاب تار بوده هم ایرانی بودن فیلم را کمرنگ‌تر کرده. بازی‌ها خوب اما به جز بازی گلشیفته خیلی دلنشین نیستند. علی رغم خودکشی, عشق نافرجام و تلخی فیلم, جنبه کمدی آن تماشاگر را به خنده وامی‌دارد.

فیلم خورش آلو با مرغ, در خوشبینانه‌ترین حالت یک فیلم معمولی است؛ هرچند که در جشنواره کن سال ۲۰۱۱ نامزد دریافت جایزه بزرگ بود.

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>