وبلاگی براي معرفي و نقد فيلم‌، سريال و نمايش

Elena

نام فیلم: النا / Elena / 2011

کارگردان: آندری زویاگنیـتسف

کارگردان توانای روس که پیش از این فیلم‌های موفقی چون “بازگشت” و “تبعید” را ساخته, بار دیگر با النا برنده‌ی جایزه‌ی نگاه ویژه هیئت داوران در جشنواره کن سال ۲۰۱۱ شد.

النا زنی میانسال است که همسر دوم مردی از طبقه‌ی ثروتمند و مادر پسری از طبقه‌ی متوسط روسیه است. از همان ابتدای فیلم معلوم است که کندی و تعلیق در فیلم جریان دارد. زنی میانسال از خواب برمی‌خیزد, به کندی آماده می‌شود, مردی را در اتاق دیگری از خواب بیدار می‌کند و تماشاگر به شک می‌افتد که آن مرد همسر اوست یا النا خدمتکار او. هرچه فیلم جلوتر می‌رود, تکه های این پازل کنار هم چیده می‌شوند. النا ده سال پیش پرستار ولادیمیر بوده و هردوی آنها از ازدواج قبلی یک فرزند دارند؛ النا یک پسر بیکار که با نوشیدن, سیگار کشیدن و در خانه ماندن و تماشای تلویزیون زندگی خود را در کنار همسر و دو فرزندش می‌گذراند و ولادیمیر یک دختر متفاوت که همیشه پول داشته اما سراغی از پدر نمی‌گیرد. هرچند که در انتها معلوم می شود که او را دوست دارد.

فیلم با این که کمی کند است اما به خوبی آغاز و ادامه پیدا می‌کند اما در انتها استعاره‌های واضحی مثل کشته شدن اسب سفید و قطعی برق و دعوای نوجوان ها که شاید نشانه ادامه دار بودن بدبختی است, پایان قوی ای را به نمایش نمی‌کشد.

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>