وبلاگی براي معرفي و نقد فيلم‌، سريال و نمايش

Once Upon a Time in Anatolia

نام فیلم: روزی روزگاری در آناتولی /Bir zamanlar Anadolu’da/2011

کارگردان: نوری بیلگه جیلان

نوری بیلگه جیلان کارگردان مشهور ترکیه پیش از این که کارگردان خوبی باشد، عکاس توانایی است. سینمای او درماندگی و ناامیدی و پوچی زندگی را در قاب‌بندی‌های زیبا و تصاویر خیره کننده به تماشاگر نشان می‌دهد.

روزی روزگاری در آناتولی، داستان یک گروه شامل بازپرس، پلیس، دکتر و دو مظنون به قتل است که در یک شب طولانی به دنبال جسدی در جاده‌های خارج از شهر می‌گردند. تقریبا بیش از نیمی از فیلم دوساعته و نیمه‌ی جیلان در تاریکی شب در ماشین و یا کنار جاده با نور ماشین ها می‌گذرد.

فیلم هرچه جلوتر می‌رود رازهایی را برملا می‌کند؛ اما پرسش‌های جدیدی را طرح می‌کند که با روشنایی روز هم مشخص نمی‌شود که چه کسی قاتل واقعی بوده و شاید هم نباید زیاد به جزئیات اهمیت داد و گاهی باید چشم‌ها را بست و مانند دکتر گزارش کالبدشکافی را به شکل دیگری نوشت.

همسایگی ترکیه با ایران و نزدیکی فرهنگ این دوکشور، نوع نگرش طبقه روستایی این دو کشور و دلمشغولی‌های طبقه روشنفکر این دو، همه و همه باعث شده که به قول “روبرت صافاریان“, روزی روزگاری در آناتولی حتی می‌توانست فیلمی ایرانی باشد.

فیلم در جشنواره کن ۲۰۱۱ جایزه بزرگ هیأت داوران را به عنوان بهترین فیلم از آن خود کرد. سرآشپز قبلا از این کارگردان، فیلم فاصله را دیده بود.

ده فیلم برتر خارجی سال

 

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>