وبلاگی براي معرفي و نقد فيلم‌، سريال و نمايش

سه فیلم در یک نگاه

چیزهایی هست که نمی‌دانی

کارگردان: فردین صاحب‌الزمانی

بازیگران: علی مصفا، مهتاب کرامتی، لیلا حاتمی، پیام یزدانی

فیلم‌نامه‌ی قوی، بازی‌های درخشان علی مصفا و لیلا حاتمی، فیلمبرداری خوب و شخصیت‌پردازی‌های عمیق همه و همه فیلم را در دسته‌ی بهترین‌های سینمای ایران قرار می‌دهد. به لطف اکران مجدد فیلم در نوروز ۹۱، سرآشپز یکی از بهترین‌های این سال‌ها را تماشا کرد.

روشنفکران پرملال

انتهای خیابان هشتم

کارگردان: علیرضا امینی

بازیگران: ترانه علی‌دوستی، صابر ابر، حامد بهداد

چیزی که در وهله اول به چشم می‌آید درام تشدید‌ شده است؛ ایده‌ی اصلی (تلاش برای فراهم کردن دیه برای نجات برادر نیلوفر)، آشنا ولی همچنان تکان‌دهنده است. ضرب‌الاجل سه روزه برای شکل‌گیری درام اجتناب‌ناپذیر به نظر می‌رسد، حضور پدر بیمار صامت حالا دیگر زیادی شبیه جدایی نادر از … است و ایده‌ی بوکس (هرچند از نظر تجاری به فیلم کمک کرده) کمی به وجه رئالیستی فیلم آسیب می‌زند، و آن راه‌حل‌های انتهایی (خودفروشی اعیانی، پوکر، مسابقه‌ی مرگ، جنجال در پمپ بنزین) زیادی گل‌درشت‌اند…پایان باز انتهایی گرچه به‌هرحال از یک پایان خوش تحمیلی بهتر است ولی بیش‌تر همجنس آن راه‌حل‌های زیادی دراماتیک انتهایی‌ست.

احتمالا فیلم با استقبال طرفداران سینمای کیمیایی همراه خواهد بود اما به‌نظر سرآشپز جز بازی همیشه خوب ترانه فیلم ارزش دیگری نداشت.

اینجا، بدون من

کارگردان: بهرام توکلی

بازیگران: فاطمه معتمدآریا، صابر ابر، نگار جواهریان، پارسا پیروزفر

برخلاف تمام تعریف‌هایی که از فیلم شده بود، انتظار سرآشپز که بالاخره فیلم را به لطف شبکه‌ی سینمای خانوادگی دید، برآورده نشد.

«اینجا بدون من»، بی‌شک برتری‌هایی هم دارد که آن‌را تا دسته‌ی متوسط بالا می‌آورد. بازی‌ها خوب اما تکراری‌اند. بازی فاطمه معتمدآریا تماشاگر را به فضای گیلانه و حتی روسری آبی می‌برد؛ صابر ابر که تازگی‌ها فقط خودش را تکرار می‌کند و بازی نگار جواهریان فرقی با فیلم طلا و مس نداشت. فیلم تا نزدیک به انتها سیاه‌ و سیاه‌تر می‌شود و یکباره پایان هرچند خیال‌پردازانه اما غیرواقعی پیدا می‌کند.

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>