وبلاگی براي معرفي و نقد فيلم‌، سريال و نمايش

زمستان ۶۶

نام نمایش: زمستان ۶۶

نویسنده و کارگردان: محمد یعقوبی

بازیگران: رویا افشار، آیدا کیخایی، علی سرابی، سعید زارعی، باران کوثری، نوید محمدزاده

“تو زمستان ۶۶ کجا بودی؟”

نمایش با این سؤال نویسنده از همسرش آغاز می‌شود و تماشاگر را همراه خود به روزهای موشک‌باران تهران می‌برد. تماشاگری که آن روزها را فراموش کرده، هربار با شنیدن هر صدای انفجار خاطرات کمرنگش رنگ می‌گیرد. از چسب زدن به شیشه‌های خانه گرفته تا تعطیلی مدارس، درس خواندن با تلویزیون، سفر به شمال، روزهای بد بزرگ‌ترها و روزهای شیرین کوچک‌ترها. سرآشپز هنوز هم یادش نمی‌آید که اولین موشک حوالی ۲۵ شهریور خورد یا نارمک. اما یادش آمد که مردم می‌گفتند شبیه یک آبگرمکن بوده با دنباله‌ی آتشین.

بازی‌های خوب و باورپذیر رویا افشار، آیدا کیخایی که دیگر جزء جدانشدنی از نمایش‌های یعقوبی شده و علی سرابی از نقاط قوت نمایش بود و تا حدی جبران بازی تکراری و ضعیف باران کوثری را می‌کرد.

زمستان ۶۶، نخستین بار در جشنواره تئاتر سال ۱۳۷۶ اجرا شد و بعدها تله‌تئاتر آن از تلویزیون هم پخش شد. کارگردان اعتقاد دارد که تئاتر باید از حالت تک‌اجرایی خارج شود و نمایش‌هایی که اجرا شده‌اند دوباره  امکان اجرا داشته باشند. نمایش‌های “نوشتن در تاریکی“، “خشکسالی و دروغ“، “یک دقیقه سکوت” و “ماه در آب” در الویت اجرای مجدد او در سال ۹۰ قرار دارند.

متن نمایش زمستان ۶۶

سادگی عمیق یک متن خوب

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>