وبلاگی براي معرفي و نقد فيلم‌، سريال و نمايش

بادها برای که می‌وزند

«گاهی آدم از عشق می‌میرد، گاهی از عشق، کسی را می‌کشد… ما به فرزندانمان کدام را می‌آموزیم؟ عشق یا نفرت؟»

از متن بروشور نمایش

نام نمایش: بادها برای که می‌وزند؟

نویسنده و کارگردان: چیستا یثربی

بازیگران: سوسن پرور، حسین کشفی اصل

«بادها برای که می‌وزند» نمایشی است روان‌شناختی که بر پایه شیوه «بازی درمانی» ساخته شده و البته تماشاگر در پایان نمایش این موضوع را می‌فهمد.

«ویدا سرشار» فکر می‌کند دخترش صوفی که قرار بوده نزد مادربزرگش باشد برای نوشیدن قهوه از خانه بیرون رفته و گم شده و حالا پلیس او و همسرش را مظنونین اصلی ماجرا می‌داند و …

نمایش یک جامعه بیمار را نشان می‌دهد که عقده‌ها و ترس‌هایش را برای نسل بعد به ارث می‌گذارد. ویدا ترس‌های مادرش را و سهراب پارانویای پدرش را ناخودآگاه به صوفی منتقل می‌کنند. حکایت جامعه امروز ماست که ازدواج و بچه داشتن برایش سرگرمی است که پس از چندی دلزده‌اش می‌کند و فراموش می‌کند که نسبت به نسلی که به‌وجودش آورده مسؤول است.

بازی‌های خوب دو بازیگر، دکور ساده و مینیمال، بازی با نور، موسیقی زنده ویولن‌سل که ترس و اضطراب و ناامنی را به نمایش القا می‌کند همه از نقاط مثبت نمایش است اما گاهی پیچیدگی موضوع چنان می‌شود که تماشاگر سردرگم شده و دنبال سرنخ می‌گردد و شاید پس از افشای مکان نمایش است که کمی خیالش راحت‌ می‌شود.

نگاهی به نمایش ”بادها برای که می‌وزند؟”

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>